Jelita

Jelita "drugim mózgiem" - skąd to stwierdzenie?

Redakcja

2016-12-16

brak komentarzy

Od optymalnej pracy jelit zależy dużo. Mało kto wie, że odpowiadają nie jedynie za odpowiednie trawienie, ale także dolegliwości sercowe, procesy zbyt wczesnego starzenia, wahania wagi czy złe samopoczucie. Badacze nazywają je „drugim mózgiem”, co podkreśla ich dużą rolę.

Stan jelit

Jelita są częścią układu trawiennego. To z całą pewnością tutaj ma miejsce proces absorbowania substancji, które produkowane są w enzymatycznym rozkładzie konsumowanych produktów. I choć wielu z nas zdaje sobie sprawę z funkcji które spełniają, rzadko weryfikujemy ich sprawność. Na okresowe badania tego organu stawiają się bardzo często chorzy na IBS, a więc zespół jelita drażliwego.

Czemu jelita określane są drugim mózgiem?

Jelita są połączone z mózgiem przy użyciu nerwu błędnego. Biegnie on przez przeponę i wymijając serce, płuca oraz przełyk, wysyła do niego sygnały. W ten sposób do mózgu dosięgają wszelkie informacje na temat tego, co jest wewnątrz organizmu. W komórkach jelit wytwarzana jest również serotonina, a więc hormon szczęścia. Jej zakłócona produkcja może skutkować złym samopoczuciem oraz lękami. Dokładnie dlatego osoby walczące z dolegliwościami jelit są zdecydowanie bardziej aniżeli inni wystawieni na stany depresyjne. Dane te uzasadniły badania naukowe z Irlandii.

Korelacja jelit i mózgu

Nie jedynie jelita powiadamiają mózg o procesach występujących wewnątrz organizmu. Jest to  transakcja wiązana. Jeśli się denerwujemy lub czegoś boimy, mózg nakierowuje własną siłę do tkanki mięśniowej. Korzysta natomiast z mocy jelit, rezultatem czego bywa wyłączenie mechanizmów trawiennych. Redukuje się wówczas przepływ krwi, co prowokuje obniżenie się ilości wytwarzanego śluzu. Jest to dla jelit ryzykowne. Dodatkowo dlatego w stresujących sytuacjach chorujemy na bóle brzucha czy rozwolnienia.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 173 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie