Topinambur, czyli słów kilka o słoneczniku bulwiastym

Topinambur, czyli słów kilka o słoneczniku bulwiastym

Redakcja

2016-12-27

brak komentarzy

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus L.), karczoch jerozolimski lub ziemna gruszka, to roślina spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym (obie przynależą do rodziny astrowatych), która wywodzi się z Ameryki Północnej. Uprawiali ją Indianie jeszcze w czasach prekolumbijskich. Europejczycy przekonali się o jej cechach charakterystycznych dopiero w czasach spektakularnych odkryć geograficznych. W Polsce topinambur uprawiany był od 1730 roku.

Topinambur obniża zakres węglowodanów w krwioobiegu

Bulwa topinamburu posiada do 17 procent inuliny (stanowiącej 75-80 procent tych sacharydów) - składnika, który wewnątrz organizmu przeradza się we fruktozę świetnie tolerowaną przez diabetyków. Inulina służy w normalizowaniu glikemii w trakcie cukrzycy rodzaju 2, oraz zmniejszania insulinooporność.

Topinambur obniża cholesterol a także stabilizuje ciśnienie

Zawarta w bulwach topinamburu inulina obniża także zakres "złego" cholesterolu HDL wewnątrz organizmu, a jednocześnie chroni przed postępem miażdżycy. Topinambur stabilizuje także ciśnienie tętnicze krwi, a to między innymi dzięki znacznej obecności potasu.

Topinambur a rak

Ze wstępnych eksperymentów wynika, że wyizolowane ze słonecznika bulwiastego seskwiterpeny laktonowe posiadają właściwości cytotoksyczne na 2 linie komórkowe raka sutka. Wpływ przeciwnowotworowe przejawiają także białka wyizolowane z bulw topinamburu.

Topinambur stabilizuje pracę układu trawiennego

Zawarta w słoneczniku bulwiastym inulina okazuje się pożywką na rzecz rozwoju mikroflory bakteryjnej, umożliwiającej racjonalny metabolizm w jelicie. Oprócz tego inulina pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu służy uwolnić się od zaparć a także chroni przed ich tworzeniu się. Ułatwia także absorbowanie żelaza, wapnia a także magnezu.

Topinambur może przeciwdziałać dolegliwościom jelita grubego

Jadłospis bogaty w inulinę, co to oznacza między innymi w topinambur, wpływa do eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych, które powodują rozwolnienia a także zapalenie jelita grubego. W skutku może przeciwdziałać polipom a także owrzodzeniom, które pozwalają zapoczątkować schorzenia nowotworowe.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 230 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieNadwaga