Uzależnienie od słodyczy – objawy, na które warto zwrócić uwagę

Uzależnienie od słodyczy – objawy, na które warto zwrócić uwagę

Redakcja

2017-04-19

brak komentarzy

Cukier zawarty w łakociach powoduje, że w ciele produkują się endorfiny a także serotonina, oddziałujące relaksująco a także wytwarzające uczucie błogości, ich obniżony poziom zaś towarzyszy stanom depresyjnym. W związku z tym, przez mechanizm nagrody, sukcesywnie uzależniamy się od łatwo dostępnego uczucia występującego po spożyciu ukochanej czekolady. Warto więc zwrócić uwagę na możliwość uzależnienia od słodyczy. Objawy takiego nałogu często pomylić można ze zwyczajnym łakomstwem.

Uzależnienie od słodyczy – symptomy

Uzależnienie od słodkości jako takie nie posiada charakterystycznych symptomów, można jednak odwołać się do listy symptomów uzależnienia zebranych w klasyfikacji ICD-10. Jest to zatem silne pragnienie lub uczucie nakazu sięgania po słodkości, problem z kontrolą: trudności w omijaniu jedzenia, skończeniu picia, trudności w zredukowaniu ilości pochłoniętych słodyczy, podejmowanie zgubnych prób pohamowania się oraz powroty do uzależnienia po przerwie, fizjologiczne kłopoty po zredukowaniu słodkości, jak chociażby asomia, niepewność, zwiększona chęć spożywania większych dawek dla zdobycia oczekiwanego efektu, rezygnacja z alternatywnych okazji zaspokojenia potrzeby glukozy, spożywanie mimo świadomości zdrowotnych konsekwencji.

Nałóg jedzenia łakoci - jak mu zaradzić?

W przypadku przypuszczenia wystąpienia u siebie uzależnienia, trzeba zwrócić się do psychologa.

Powody a także skutki uzależnienia od słodyczy

Złe samopoczucie a także przemęczenie to najczęściej spotykane przyczyny sięgania po słodkości. Pomagają one zredukować stres, polepszyć humor a także oddziałują jak zastrzyk siły. Systematyczne sięganie po takie metody powoduje, że ciało zaczyna łączyć wrażenie przyjemności z czekoladką bądź ciasteczkiem. Jednak, przy nazbyt często spotykanym sięganiu po słodkości, ciało przyzwyczaja się i sukcesywnie będzie potrzebowało coraz większej dawki węglowodanów. To zaś prowadzić może do wielu szkodliwych schorzeń - próchnicy, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nietolerancji glukozy, otyłości oraz schorzeń z nią związanych. Warto więc bacznie obserwować, czy już nie wytworzyliśmy u siebie uzależnienia od słodyczy. Objawy należy systematycznie badać i analizować, by móc podejść do problemu w sposób racjonalny i efektywny. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 168 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Nadwaga