Impotencja psychogenna, czyli psychiczne przyczyny problemów z erekcją

Impotencja psychogenna, czyli psychiczne przyczyny problemów z erekcją

Redakcja

2016-11-13

brak komentarzy

Istota impotencji psychicznej, która zazwyczaj określana bywa także jako impotencja psychogenna, tkwi w umyśle mężczyzny oraz na ogół ma przyczyny lękowe, co oznacza, ze jest wywoływane przez silny, ale bezpodstawny strach bezpośrednio przed pewną sytuacją. Wynika z tego, że impotencja psychiczna nie posiada swoich źródeł w zaburzeniu działania ciała, choć w kwestii impotencji mieszanej przyczyny cielesne wpływają na zakłócenia wzwodu razem z bodźcami natury psychicznej.

Impotencja psychiczna - co to odpowiednio oznacza? 

W impotencji czysto psychicznej mechanizmy wzwodu pozostają zahamowane bez związku z urazami cielesnymi oraz dolegliwościami organicznymi. Z tego powodu może się ona objawić u młodego oraz w całości zdrowego mężczyzny.

Bardzo często pojawiającym się lękiem, który blokuje wzwód, jest obawa bezpośrednio przed kompromitacją w łóżku z powodu niskich zdolności natury seksualnej. Tyczy się to szczególnie panów zakompleksionych, przewrażliwionych oraz pozbawionych poczucia własnej wartości. Jednokrotne niepowodzenie w trakcie aktu płciowego powoduje, że mężczyzna gubi wiarę we własne możliwości czuje wstyd, a brak wzwodu uznaje jako porażkę oraz hańbę dla jego męskości, co przynosi silny stres, który z kolei będzie źródłem następnych porażek.

Taki stan rzeczy zostaje zintensyfikowany, jeżeli reakcja dziewczyny jest negatywna. Dodatkowo impotencję psychiczną mogą spowodować problemy w związku oraz notoryczne sprzeczki z ukochaną, które w ogóle nie muszą odnosić się do seksu. Nieudane stosunki seksualne są zazwyczaj powodowane nadopiekuńczością ukochanej lub zawyżoną kontrolą, krytyką oraz niewyjaśnionymi, skrywanymi urazami.

Inne niewykluczone przyczyny impotencji psychicznej 

Niemożność obcowania płciowego z partnerką o podłożu psychicznym może pojawić się w wyniku ukrytych skłonności homoseksualnych. W razie, gdy mężczyzna nie jest w stanie akceptować własnego homoseksualizmu z powodu wpływów kulturowych czy społecznych, usiłuje współżyć z kobietami, mimo wszystko upodobania natury seksualnej są tka silnie utrwalone w umyśle, że kontakty heteroseksualne w przypadku homoseksualisty przenigdy nie staną się satysfakcjonujące.

Inne lęki, które uważa się za przyczyny impotencji psychicznej, to silny lęk bezpośrednio przed dolegliwościami wenerycznymi, niechcianą ciążą i infekcją wirusem HIV. Obawa bezpośrednio przed takimi okolicznościami jest tak mocna, że jest ważniejsza, niż radość pochodzącą z seksu. Ta psychiczna blokada wpływa bezpośrednio na wewnętrzną barierę erekcji.

Impotencja psychogenna nie oznacza kompletnej niemożności do potencji oraz wytrysku, bo zakłócenia erekcji powstają wyłącznie w opisanych okolicznościach, w których mężczyzna odczuwa fobię. W czasie masturbacji oraz gry wstępnej wzwód następuje. Inną typową cechą impotencji psychicznej jest jej nagłe pojawienie się, które nie jest poprzedzone jakimikolwiek symptomami.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Związki