Jak badać prostatę w domu?

Jak badać prostatę w domu?

Redakcja

2017-08-17

brak komentarzy

Prostata, a więc gruczoł krokowy pełni wewnątrz organizmu pana funkcję mięśnia i gruczołu. Jest odpowiedzialny za produkcje ejakulatu i jest pomoc dla ejakulacji, a dzięki sąsiadującym nerwom pozwala na odczuwanie orgazmu i wzwód. Nierzadko mimo wszystko prowadzi do równomiernego przerostu gruczołu. Wobec tego zaleca się regularnie nadzorować stan prostaty.

Testy do użytku domowego

Najłatwiejszym środkiem na przebadanie gruczołu krokowego jest przeprowadzenie domowych badań. Ich głównym celem jest wykrycie podwyższonego poziomu charakterystycznego antygenu PSA. Jego wyższy zakres odnotowywany jest u panów, których prostata choruje. Takie badanie może wykonać każdy facet, najdogodniej w wieku 50 lat - wówczas to bowiem wzmaga się niebezpieczeństwo zapadnięcia na przerost prostaty.

Badanie jest dokładnie bez bólu. Zaleca się subtelnie nakłuć palec, później przy użyciu dołączonej pipety, nanieść krew na płytkę testową. Rezultat występuje w okresie paru min..

Testy służące do wykrywania podwyższonego poziomu antygenu PSA da się nabyć w dowolnej aptece. Cena waha się w przedziale 18-23 zł..

Badanie prostaty u specjalisty

Samodzielne, palpacyjne badanie prostaty jest wykluczone. Wobec tego dobrze systematycznie odwiedzać specjalistę, bardzo jeżeli pojawiają się ostrzegawcze skutki (na przykład stałe napieranie na pęcherz).

Badanie lekarskie, chociaż może okazać się krępujące, jest całkowicie bez bólu. Nie potrzebuje także absolutnie żadnych przygotowań, nie jest związana z żadnym niebezpieczeństwem. To badanie per rectum (proktologiczne), umożliwiające ocenić czy w obszarze prostaty nie pojawiły żadne modyfikacje. Dzięki badaniu trzeba zdefiniować, jak wielki jest gruczoł oraz czy nie zaszło do jego przerostu.

W kwestii, gdy pojawiając się ostrzegawcze symptomy, wtenczas specjalista może zlecić kolejne eksperymenty, przykładowo określające transport moczu. Pobierana jest także krew, by oznaczyć ilość antygenu sterczowego (PSA). Rezultaty tych analiz przeważnie osiągalne są po paru dniach.

Badaj prostatę systematycznie

Jeśli nie zamierzasz doprowadzić do przerostu prostaty, z jakiego mogą rozwinąć się modyfikacje nowotworowe, systematycznie badaj gruczoł krokowy. Zaleca się czasu wybrać się do eksperta, a już koniecznie - gdy występują ostrzegawcze skutki.

Nie zapominaj, że im uprzednio modyfikacje będą wykryte, tym prostsze kurację oraz okazalsze perspektywy na kompletny zdrowia.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowie